bzr-gtk - en to ja translation catalogue (110 entries)

en: Bazaar Preferences
ja: Bazaar 設定

en: Bazaar Notification
ja: Bazaar 通知

note: Create the widgets
en: _Branch
ja: ブランチ(_B)

en: Branch location:
ja: ブランチの場所:

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Please select a folder
ja: フォルダを選択してください

en: Missing branch location
ja: ブランチの場所が欠けています

en: You must specify a branch location.
ja: ブランチの場所を入力しなければなりません。

en: Branching successful
ja: ブランチを切るのが成功しました

en: %d revision(s) branched.
ja: %d 個のリビジョンをブランチしました。

note: Create the widgets
en: Check_out
ja: チェックアウト(_O)

en: _Lightweight checkout
ja: 軽量チェックアウト(_L)

en: Directory does not have a working tree
ja: ディレクトリにワーキングツリーがありません

en: Operation aborted.
ja: 操作は中止されました。

en: Please commit or revert the changes before merging.
ja: マージする前に変更をコミットするかリバートしてください。

en: added
ja: 追加された

en: removed
ja: 削除された

en: renamed
ja: 名前が変更

en: renamed and modified
ja: 名称変更/修正

en: modified
ja: 変更

en: <b>Commit Message</b>
ja: <b>コミットメッセージ</b>

en: _Only commit locally
ja: ローカルにのみコミットする (_O)

en: Comm_it
ja: コミット(_I)

en: Commit all changes
ja: すべての変更をコミット

en: Only commit selected changes
ja: 選択した変更のみコミット

en: Commit
ja: コミット

en: Path
ja: パス

en: Date
ja: 日付

en: Committer
ja: コミッター

en: Summary
ja: 概要

en: Commit with an empty message?
ja: 空のメッセージでコミットしますか?

en: You can describe your commit intent in the message.
ja: コミット内容をメッセージで説明できます。

en: Unknown files exist in the working tree. Commit anyway?
ja: 未知のファイルがワーキングツリーに存在します。とにかくコミットしますか?

en: Commit with no changes?
ja: 変更無しでコミットしますか?

en: External utility:
ja: 外部ユーティリティ:

en: Conflicts
ja: 競合

en: No conflicts in working tree.
ja: ワーキングツリー内で競合は起きませんでした。

en: path conflict
ja: パスの競合

en: contents conflict
ja: 内容の競合

en: text conflict
ja: テキストの競合

en: duplicate id
ja: 重複ID

en: duplicate
ja: 重複

en: No file was selected
ja: ファイルが選択されていません

en: Please select a file from the list.
ja: リストからファイルを選択してください

en: Call to external utility failed
ja: 外部ユーティリティの呼び出しに失敗しました

en: Cannot resolve conflict
ja: コンフリクトを解決することができません

note: View menu
en: _View
ja: 表示(_V)

note: No conflicts found.
en: Merge successful
ja: マージに成功しました

en: All changes applied successfully.
ja: すべての変更の適用に成功しました

note: There are conflicts to be resolved.
en: Conflicts encountered
ja: 衝突が起きました

en: Please resolve the conflicts manually before committing.
ja: コミットする前に手動で競合を解決してください

en: Directory is not a branch
ja: ディレクトリがブランチではありません。

en: You can perform this action only in a branch.
ja: このアクションはブランチ内でしかできません。

en: Directory is not a checkout
ja: このディレクトリはチェックアウトされたものではありません

en: You can perform local commit only on checkouts.
ja: チェックアウトされたものに対してのみローカルコミットを行うことができます。

en: No changes to commit
ja: コミットすべき変更がありません

en: Try force commit if you want to commit anyway.
ja: とにかくコミットをしたいなら、強制的なコミットを行ってください

en: Conflicts in tree
ja: ツリー内に競合があります

en: You need to resolve the conflicts before committing.
ja: コミットを行う前に競合を解決する必要があります

en: There are unknown files in the working tree.
    Please add or delete them.
ja: ワーキングツリー内に未知のファイルがあります。
    これらを add するか delete してください。

en: File not versioned
ja: ファイルはバージョン管理下に置かれていません

en: The selected file is not versioned.
ja: 選択されたファイルはバージョン管理下に置かれていません。

en: Branches have been diverged
ja: ブランチは分岐されました

en: You cannot push if branches have diverged. Use the
    overwrite option if you want to push anyway.
ja: ブランチが分岐した場合にはプッシュすることはできません。
    それでもプッシュしたい場合にはオーバライトオプションを使用してください。

en: No diff output
ja: 差分の出力はありません

en: The selected file hasn't changed.
ja: 選択されたファイルに変更はありません。

en: No such revision
ja: そのようなリビジョンはありません。

en: The revision you specified doesn't exist.
ja: 指定されたリビジョンは存在しません。

en: Target already exists
ja: ターゲットはすでに存在しています

en: Target directory already exists. Please select another target.
ja: ターゲットのディレクトリはすでに存在しています。
    他のターゲットを選択してください。

en: Directory is already a branch
ja: そのディレクトリはすでにブランチです。

en: Branch without a working tree
ja: ワーキングツリーのないブランチ

en: The current directory (%s)
    is a branch without a working tree.
ja: 現在のディレクトリ (%s) はワーキングツリーのないブランチです。

en: Unknown bzr error
ja: 未知の bzr エラーです

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

note: Create the widgets
en: _Initialize
ja: 初期化する(_I)

en: Which directory do you want to initialize?
ja: どのディレクトリを初期化しますか？

en: Current directory
ja: 現在のディレクトリ

en: Create a new directory with the name:
ja: 以下の名前で新しいディレクトリを作成する:

en: Directory name not specified
ja: ディレクトリ名が指定されていません

en: You should specify a new directory name.
ja: 新しいディレクトリ名を指定してください

en: _Merge
ja: マージ(_M)

en: Branch not given
ja: ブランチが与えられていません

en: Please specify a branch to merge from.
ja: マージ元のブランチを指定してください。

en: Bazaar command error
ja: Bazaar コマンドのエラー

note: Create the widgets
en: Location:
ja: 場所:

en: _Push
ja: プッシュ (_)

en: You cannot push if branches have diverged.
    Overwrite?
ja: ブランチが分岐した場合にはプッシュすることができません。
    上書きしますか？

en: Push successful
ja: プッシュに成功しました

en: %d revision(s) pushed.
ja: %d リビジョンプッシュしました。

note: Create the widgets
en: _Select
ja: 選択する(_S)

en: Added
ja: 追加

en: Removed
ja: 削除

en: Renamed
ja: 名称変更

en: Modified
ja: 変更

en: Unknown
ja: 不明

en: No changes.
ja: 変更なし

note: Set properties
en: Tags
ja: タグ

en: Revision ID
ja: リビジョン ID

en: Tags are not supported by this branch format. Please upgrade.
ja: このブランチフォーマットではタグはサポートされていません。アップグレードしてください。

en: No tagged revisions in the branch.
ja: ブランチ内にタグ付けされたリビジョンはありません。

en: _Remove tag
ja: タグを外す (_R)

en: <b><big>Remove tag?</big></b>
ja: <b><big>タグを外しますか？</big></b>

en: Are you sure you want to remove the tag: <b>%s</b>?
ja: タグを外してもよろしいですか: <b>%s</b>?

note: Create the widgets
en: _Add tag
ja: タグ追加 (_A)

en: Tag Name:
ja: タグ名:

en: Revision ID:
ja: リビジョン ID:

en: No tag name specified
ja: タグ名が指定されていません
