bzr-gtk - en to ro translation catalogue (118 entries)

en: Branch location:
ro: Locaţie branch:

en: Destination:
ro: Destinaţie:

en: Branck nick:
ro: Nume branch:

en: Revision:
ro: Revizie:

en: Please select a folder
ro: Vă rog să selectaţi un folder

en: Missing branch location
ro: Lipseşte locaţia branch-ului

en: You must specify a branch location.
ro: Trebuie să specificaţi o locaţie pentru branch.

en: Branching successful
ro: Branch-ul a fost creat

en: %d revision(s) branched.
ro: %d revizii au fost copiate.

en: N/A
ro: indisp.

en: _Lightweight checkout
ro: Checkout _lightweight

en: Directory does not have a working tree
ro: Directorul nu are working tree

en: Operation aborted.
ro: Operaţie anulată.

en: There are local changes in the branch
ro: Există modificări locale în branch

en: Please commit or revert the changes before merging.
ro: Vă rog să executaţi un commit sau un revert înainte de merge.

en: added
ro: adăugate

en: removed
ro: şterse

en: renamed
ro: redenumite

en: renamed and modified
ro: redenumite şi modificate

en: modified
ro: modificate

en: _Only commit locally
ro: Execută c_ommit doar local

en: Path
ro: Cale

en: Type
ro: Tip

en: Date
ro: Data

en: Committer
ro: Autor commit

en: Summary
ro: Rezumat

en: Commit with an empty message?
ro: Execut commit fără mesaj?

en: You can describe your commit intent in the message.
ro: Puteţi descrie conţinutul commit-ului în mesaj

en: Commit with unknowns?
ro: Execut commit cu fişiere necunoscute?

en: Unknown files exist in the working tree. Commit anyway?
ro: Există fişiere necunoscute în working tree. Doriţi să continuaţi commit-ul?

en: Commit with no changes?
ro: Execut commit fără nicio schimbare?

en: External utility:
ro: Utilitar extern:

en: Conflicts
ro: Conflicte

en: No conflicts in working tree.
ro: Nu există conflicte în working tree

en: path conflict
ro: conflict cale

en: contents conflict
ro: conflict conţinut

en: text conflict
ro: conflict text

en: duplicate id
ro: id duplicat

en: duplicate
ro: duplicat

en: parent loop
ro: bucla părinte

en: unversioned parent
ro: părinte necunoscut

en: missing parent
ro: părinte lipsă

en: deleting parent
ro: şterg părinte

en: unknown type of conflict
ro: conflict de tip necunoscut

en: No file was selected
ro: Nu a fost selectat niciun fisier

en: Please select a file from the list.
ro: Vă rog selectaţi un fişier din listă

en: Call to external utility failed
ro: Apelarea utilitarului extern a eşuat

en: Cannot resolve conflict
ro: Nu pot rezolva conflict

en: Only conflicts on the text of files can be resolved with Olive at the moment. Content conflicts, on the structure of the tree, need to be resolved using the command line.
ro: Doar conflictele din fişierele text pot fi rezolvate cu Olive deocamdată. Conflictele de conţinut, de structură de directoare trebuie rezolvate folosind linia de comandă.

note: View menu
en: _View
ro: _Vizualizează

note: No conflicts found.
en: Merge successful
ro: Merge încheiat cu succes

en: All changes applied successfully.
ro: Toate modificările efectuate cu succes.

note: There are conflicts to be resolved.
en: Conflicts encountered
ro: Există conflicte

en: Please resolve the conflicts manually before committing.
ro: Vă rog rezolvaţi conflictele manual înainte de commit.

en: Directory is not a branch
ro: Directorul nu este un branch

en: You can perform this action only in a branch.
ro: Puteţi efectua această operaţie doar pe un branch.

en: Directory is not a checkout
ro: Directorul nu este un checkout

en: You can perform local commit only on checkouts.
ro: Puteţi efectua commit-uri locale doar în checkout-uri

en: No changes to commit
ro: Nicio schimbare pentru commit

en: Try force commit if you want to commit anyway.
ro: Încercaţi să forţaţi commit-ul dacă doriţi să continuaţi oricum.

en: Conflicts in tree
ro: Conflicte în structura de directoare

en: You need to resolve the conflicts before committing.
ro: Trebuie să rezolvaţi conflictele înainte de commit.

en: Strict commit failed
ro: Commit-ul strict a eşuat

en: There are unknown files in the working tree.
    Please add or delete them.
ro: Există fişiere necunoscute în working tree.
    Vă rog să le adăugaţi sau să le ştergeţi.

en: Bound branch is out of date
ro: Branch-ul legat este desincronizat

en: File not versioned
ro: Fişier necunoscut

en: The selected file is not versioned.
ro: Fişierul selectat nu este cunoscut

en: Branches have been diverged
ro: Branch-urile sunt desincronizate

en: You cannot push if branches have diverged. Use the
    overwrite option if you want to push anyway.
ro: Nu puteţi executa push dacă branch-urile sunt desincronizate.
    Folosiţi opţiunea de suprascriere dacă doriţi să continuaţi.

en: No diff output
ro: Nu există diferenţe

en: The selected file hasn't changed.
ro: Fişierul selectat nu a fost modificat.

en: No such revision
ro: Revizie inexistentă

en: The revision you specified doesn't exist.
ro: Revizia pe care aţi specificat-o nu există.

en: Target already exists
ro: Destinaţia există deja

en: Target directory already exists. Please select another target.
ro: Directorul destinaţie există deja. Vă rog să selectaţi altă destinaţie.

en: Directory is already a branch
ro: Directorul este deja un branch

en: The current directory (%s) is already a branch.
    You can start using it, or initialize another directory.
ro: Directorul curent (%s) este deja un branch.
    Puteţi să-l folosiţi sau să iniţializaţi un alt director.

en: Branch without a working tree
ro: Branch fără ramură curentă de lucru

en: The current directory (%s)
    is a branch without a working tree.
ro: Directorul curent (%s)
    este un branch fără working tree

en: Unknown bzr error
ro: Eroare bzr necunoscută

en: Permission denied
ro: Acces interzis

en: permission denied.
ro: acces interzis.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

note: Create the widgets
en: _Initialize
ro: _Iniţializează

en: Which directory do you want to initialize?
ro: Alegeţi directorul de iniţializat

en: Current directory
ro: Directorul curent

en: Create a new directory with the name:
ro: Creează un director nou cu numele:

en: Directory name not specified
ro: Numele directorului nu a fost completat

en: You should specify a new directory name.
ro: Ar trebui să specificaţi un nume de director.

en: Branch not given
ro: Branch necompletat

en: Please specify a branch to merge from.
ro: Vă rog specificaţi un branch sursă

en: Bazaar command error
ro: Eroare comandă Bazaar

note: Create the widgets
en: Location:
ro: Locaţie:

en: You cannot push if branches have diverged.
    Overwrite?
ro: Nu puteţi executa push dacă branch-urile sunt desincronizate.
    Suprascriu?

en: Push successful
ro: Push încheiat cu succes

en: %d revision(s) pushed.
ro: %d revizii copiate.

en: Non existing parent directory
ro: Directorul părinte nu există

en: The parent directory (%s)
    doesn't exist. Create?
ro: Directorul părinte (%s)
    nu există. Îl creez?

note: Create the widgets
en: _Select
ro: _Selectează

en: Added
ro: Adăugat

en: Removed
ro: Şters

en: Renamed
ro: Redenumit

en: Modified
ro: Modificat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: No changes.
ro: Neschimbat.

note: Set properties
en: Tags
ro: Tag-uri

en: Tag Name
ro: Nume tag

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Tags are not supported by this branch format. Please upgrade.
ro: Acest format de branch nu suportă tag-uri. Vă rog să-l actualizaţi.

en: No tagged revisions in the branch.
ro: Nu există revizi cu tag-uri în branch.

en: _Remove tag
ro: Şte_rge tag

en: <b><big>Remove tag?</big></b>
ro: <b><big>Şterg tag?</big></b>

en: Are you sure you want to remove the tag: <b>%s</b>?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi tag-ul <b>%s</b>?

note: Create the widgets
en: _Add tag
ro: Adaugă tag

en: Tag Name:
ro: Nume tag:

en: Revision ID:
ro: ID revizie:

en: No tag name specified
ro: Nume tag necompletat

en: You have to specify the tag's desired name.
ro: Trebuie să specificaţi numele dorit pentru tag.
